HD:2012:23
- Keywords
- Rättegångsförfarandet - Hörande av part - Brottmål - Avvisande av talanÅtal - Specificering av åtalÄndringssökande - Rätt att söka ändring
- Year of case
- 2012
- Date of Issue
- Register number
- R2011/1085
- Archival record
- 371
- Date of presentation
Tingsrätten hade med ett beslut under förberedelsen av ett brottmål med stöd av 5 kap. 6 § lagen om rättegång i brottmål avvisat en åtalspunkt som gällde grovt bedrägeri i de åtal åklagarna väckt mot A, eftersom målsägandena i den gärning som beskrevs i åtalspunkten inte hade namngetts. Enligt beslutet kunde ändring i det inte sökas skilt. Hovrätten prövade åklagarnas ändringsansökan som besvär, upphävde tingsrättens beslut och återförvisade saken till tingsrätten för handläggning. A hade inte hörts i hovrätten.
Fråga om rättsmedel och om hovrätten borde ha hört A och uppmanat honom att avge skriftligt bemötande av åklagarnas ändringsansökan. Fråga även om stämningsansökan var så bristfällig att den kunde ha lämnats utan prövning.
RB 26 kap 3 §
RB 25 kap 1 §
BRL 5 kap 3 §
BRL 5 kap 6 §